William Shakespeare: VIII. Henrik

Egy „elátkozott darabbal”, a VIII. Henrikkel folytatódik a Csokonai Színház Shakespeare-időgép sorozata.

Csokonai Nemzeti Színház nagyszínpad 2014. április 6. vasárnap 17 óra

henry-viiiA VIII. Henrik keletkezésének történetét roppant nehéz kibogozni. Még az is kérdéses, hogy egyáltalán mennyit írt belőle Shakespeare, a nyelvhasználatból ugyanis egyértelműen kiderül a szakértők számára, hogy nem egy szerző munkája a darab. Elkészültét is csak 1613-ra, azaz húsz évvel Shakespeare „királydrámás korszaka” utánra teszik.

A többi királydrámától eltérően itt a feszültség sem párbajokban és csatajelenetekben csattan ki, hanem a történelmi témájú darabok között példátlan módon a politikai intrikákat és hatalmi harcokat tüzeli. A Tudor-udvarban a nemesek folyamatosan küzdenek a machiavellista bíborosssal, Wolsey-val, a király miniszterelnökével, aki a katolikus Anglia megtestesítője. Wolsey ambíciója nem ismer határt. Amikor legfőbb szövetségese, Katalin királyné beavatkozik a király Boleyn Annával folytatott viszonyába, Wolsey állásfoglalásának köszönhetően kegyvesztetté válik, ami hatással lesz nemcsak saját és királynéja sorsára, hanem országa történelmére, Anglia és Róma viszonyára, méghozzá több évszázadra.

A királyi szertartások bemutatása miatt leglátványosabb Shakespeare-darabnak számító VIII. Henrik első bemutatója 1613-ban mérföldkőnek számított, a közönség a drámaiság szokatlan ábrázolása mellett a különleges színpadi kellékek és díszletek nyújtotta látványvilágért is valósággal rajongott. Aztán nem sokkal később az egyik előadáson a kellékként használt ágyú tüzet okozott, és porig égette a Globe Színházat. A tűzben senki sem sérült meg, a feljegyzések szerint csak egy nemes lángoló nadrágját kellett eloltani – sörrel…

Ez azonban csak egy a darabhoz kapcsolódó tragédiák közül. George Villiers buckinghami herceg nem sokkal a tűzeset után nézte meg a darabot – pontosabban az első felét. A történet azon pontján, mikor elődjét, Stafford buckinghami herceget elítélik és kivégzik árulásért, Villiers dühödten kirohant a színházból. Nem sokkal később meggyilkolták, amit a közvélekedés azonnal összekapcsolt az „elátkozott darabbal”.

A huszadik század közepétől újra fölfelé ível Shakespeare egyik utolsó mesterművének pályája. Nagy sikerrel adják elő világszerte, aminek ékes bizonyítéka az általunk vetített Globe színházi felvétel is. Jellemző az angolok humorára, hogy Mark Rosenblatt, az előadás rendezője a sajtónak külön kiemelte a felhőtlen szórakozás és tökéletes színházi élmény zálogaként a modern színházépület füstérzékelőit és automatikus tűzoltórendszerét…

William Shakespeare
VIII. HENRIK

Szereplők: Michael Bertenshaw, Sam Cox, John Cummins, Ben Deery, Mary Doherty, John Dougall, Will Featherstone, Peter Hamilton Dyer, Anthony Howell, Colin Hurley, Miranda Raison, Dominic Rowan, Dickon Tyrrell, Kate Duchêne, Amanda Lawrence, Ian McNeice

Díszlet- és jelmeztervező: Angela Davies

Zeneszerző: Nigel Hess

Rendező: Mark Rosenblatt

 

A felvétel 2012-ben készült a londoni Shakespeare’s Globe színházban.

Vetítési idő: 160 perc (plusz 15 perc szünet)

A magyar felirat Vajda Endre műfordítását veszi alapul.

A mozgóképet Magyarországon a Pannónia Szórakoztató Kft. forgalmazza, a British Council támogatásával.

Fotógaléria

Videógaléria