Változtathatunk a sorsunkon – interjú Mikó Csabával

(Forrás: https://www.naplo.hu/) 2018. 11. 13.

A trónra lépés előtti időszak, a gyerek Mátyás alakja elevenedik meg Az ifjú Mátyásban.

A Csokonai Színház a Mátyás-emlékév kapcsán kérte fel Mikó Csabát egy mesejáték írására. A darabot november 14-étől láthatják a fiatalok a Víg Kamaraszínházban. A történelmi hűségről, a lovagok, szép eszmények koráról, igazat akaró hősökről beszélgettünk.

Milyen történelmi dokumentumokat használt Mátyás ifjúkorának elmeséléséhez?

Mikó Csaba (Fotó: Nagy Gergő)
Mikó Csaba (Fotó: Nagy Gergő)

Elsősorban a mesék Mátyását szerettük volna megidézni. A mitikus hőst, akinek képét gyerekkori olvasmányainkból hoztuk magunkkal. Ezek főleg rajzfilmekből, valamint a róla szóló mesékből lehetnek ismerősek. A történelmi hűség természetesen szempont volt, így a főbb fordulatok, a bátyjának a halála, a prágai fogság, a Budára tartó út, majd a királlyá választás körülményei is valósak.

Kik azok a történelmi alakok, akiket fontosnak tartott, már csak az ismeretterjesztés okán is, megjelentetni a darabban?

Garai László, Vitéz János, valamint Mátyás első szerelme: Pogyebrád Katalin. De fontos szereplő Szilágyi Mihály is, Mátyás nagybátyja, aki szintén nándorfehérvári hős volt, akárcsak Mátyás apja, Hunyadi János. Ebben az időben Garai és Szilágyi két nagy befolyással bíró hadúr volt, akik külön-külön nem voltak elég erősek, hogy az országot irányítsák, de egymással szövetkezve már igen. Ennek a szövetségnek lett alapja az ifjú Mátyás. Persze, a koronázás nem a Duna jegén történt, hiszen a korona ekkoriban nem volt Magyarországon, csupán hat évvel később tudta Mátyás visszaszerezni, de tény, hogy abban az évben szokatlanul hideg volt, és befagyott a nagy folyónk.

Érdekelte a kor? Izgalmas feladatnak látta egy ifjúsági darab megírását az 1400-as évekbe ágyazva?

A középkor fantasztikus! A lovagok, a szép eszmények, egyúttal a cselszövők és a gaz árulók kora. Legalábbis a gyerek és a gyereklelkű felnőtt számára. Egy olyan világ, ahol az érdekek nyíltabban feltárhatók és megmutathatók, ahol a hősök királykisasszonyokért küzdenek, a szegénylegények fölemelkedhetnek; kitartással és bátorsággal kivívhatják az elismerést. Mátyás történetében ez volt, ami leginkább megfogott. Hogy változtathatunk a sorsunkon. Mátyás története a legkisebb fiú története. Apja, Hunyadi János a saját vitézségével felhívta magára a király figyelmét, és a névtelenségből az ország második emberévé emelkedett. Fia, Mátyás szintén alulról indult. Egy fogoly kisfiú volt, akit a nagyurak saját céljaikra akartak felhasználni, de ő az eszével és az éleslátásával győzedelmeskedett felettük. Meghiúsította a terveiket, és király tudott maradni.

Mennyire működött együtt a színházi szakemberekkel, a rendező Madák Zsuzsannával a dráma végleges formájának kialakításban?

Zsuzsával régóta ismerjük egymást, dolgoztunk már együtt, és rendkívül inspiratív vele a munka. Nagyon szeretem az energiáit, a figyelmét, azt, hogy az ötletelések idején hagyja a másikat kalandozni, csak egy-egy mondattal tesz rendet, óvatosan irányít. Sokat beszélgettünk, és mivel mind a kettőnknek hasonló víziója volt erről a történelmi időszakról, így hamar megtaláltuk a közös hangot.

A cikk folytatását itt olvashatja.