Újra Debrecenbe jön a Marie Curie-monodráma

A nagy sikerre való tekintettel ismét látható lesz Debrecenben a Marie Curie életéről készült előadás, a Radioaktív. A Nobel-díjas tudós életét bemutató monodrámával az idei MagdaFeszt alkalmával találkozhatott először a debreceni közönség.

radioaktivAz előadást három fiatal alkotó, Gyöngy Zsuzsa színész, Kovács Dániel Ambrus rendező és Bíró Bence dramaturg álmodta meg és hozta létre. A darab ihletője az a mindenki számára ismert, kétszeres Nobel-díjas Marie Curie, akinek az élete és karaktere nem csak a természettudományok látószögéből érdemes a figyelemre és az emlékezetünkben való megtartásra. Marie Curie kivételes személyiség volt, és egy olyan korban kellett elfogadtatnia magát tudósként, mely a nőknek nem engedett teret képességeik kibontakoztatására. Marie Curie is gyakorta került pletykalapok célkeresztjébe, s bármennyire is próbálta nem szokványos életéből kizárni a nyilvánosságot, személye túlságosan kirívó volt a társadalom számára.
A darab nem csak abban a tekintetben különleges, hogy a természettudományokat hozza el a színpad deszkáira, de főhőse karakterén keresztül a századfordulóról, a 20. század kezdetének időszakának társadalmáról is megdöbbentő látleletet ad.
Az előadás lehetőséget adott három pályakezdő alkotóknak egy önálló, saját ötletből születő előadás létrehozására. A három művész közösen készítette a szövegkönyvet, a csapat hosszú kutató- és műhelymunkának köszönhetően jutott el az végső változathoz. A debreceni előadás időpontja 2019. január 10., 19 óra, helyszíne a Horváth Árpád Stúdiószínház.