Pál István „Szalonna” és Bandája a DESZKA Fesztiválon

Napjaink egyik legkiválóbb magyar prímása, s az egyik legtöbbet foglalkoztatott népzenésze Pál István “Szalonna” a DESZKA vendége március 25-én 19 órától a Csokonai Színház Nagyszínpadán. Szalonna és Bandája nevű saját zenekarának – melynek tagjai a Magyar Állami Népi Együttes zenészei – repertoárján a legszebb kárpát-medencei dallamok mellett népzenei feldolgozások is szerepelnek. Európától Amerikán át Ázsiáig a világ számtalan pontján felléptek már.

 Pál István „Szalonna” és Bandája
Pál István „Szalonna” és Bandája

Pál István “Szalonna” közkedvelt muzsikus, aki otthonosan mozog a Kárpát-medence valamennyi tájegységének népzenei világában. Szülei, Jancsó Katalin és Pál Lajos zenetanárok voltak. Édesapja emellett évekig a Kijevi Operaház karmestereként dolgozott, népzenét gyűjtött Kárpátalján, illetve szülőfalujában lakodalmakban muzsikált. Pál István “Szalonna” zenei tanulmányait a tiszapéterfalvi zeneiskolában kezdte, majd Murzsa Gyula kezei alatt ismerkedett a cigányzenével. Középiskolába a komoly múlttal rendelkező Debreceni Református Kollégium Gimnáziumába járt.

A fiatal hegedűst 1999-ben a Népművészet Ifjú Mestere címmel tűntették ki. Blaskó Csabától és Kálmán Pétertől erdélyi népzenét kezdett tanulni, majd tercprímásként csatlakozott a Galga zenekarhoz. Néhány évvel később a kárpát-medencei, szláv, cigány és zsidó zenét is játszó Fonó Zenekar tagja lett. A muzsikálás mellett népzenegyűjtéssel foglalkozott erdélyi és kárpátaljai területeken, valamint gyökereinek köszönhetően a tanítás is egyre fontosabb részét képezte életének. Ma már az ország szinte valamennyi tájáról vannak tanítványai. A Magyar Állami Népi Együttes zenekarvezető prímása. Saját zenekara a Szalonna és Bandája.

Pálné Jancsó Katalin zongora-, szolfézstanár. Két felnőtt kórus vezetője.

Pál Eszter zenei pályája két úton indult. Párhuzamosan foglalkozott népzenével és klasszikus zenével. Zongoratanár, ének-zene, népzenetanár, népi ének tanár diplomákat szerzett. Jelenleg a Váci Zeneművészeti Szakközépiskola tanára, a Szalonna és Bandája énekese.

2013-ban a család új tagokkal bővült, akik szintén Viskről származnak.

Pálné Czébely Beáta (zongora) a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett zongoraművész-tanári diplomát, több nemzetközi zongoraverseny eredményes szereplője, jelenleg a nagy múltú budapesti Kodály Iskola tanára.

Ötvös Sándor (geográfus, tanár) énekkel, prózával és versekkel színesíti a családi előadást.

2006-ban Pál István “Szalonna” az év előadójaként Artisjus-díjat vehetett át.

Jegyek a Csokonai Színház jegypénztárában és a www.jegymester.hu oldalon kaphatók 1800 Ft-os, 2800 Ft-os, 4000 Ft-os és 4500 Ft-os áron.

Egy koncert, amelyben hallhatunk magyar népzenét, klasszikus- és egyházzenét. Az emelkedett pillanatok ugyanúgy átszövik az előadást, mint a táncmulatságba hívó tüzes muzsikák.