Ördöngös képek és bélyegkiállítás a debreceni színházban

A Csokonai Színház nem csupán Debrecenhez kötődő, a teátrum történetét is felelevenítő előadásokkal teszi ünnepivé százötvenedik évadát. A jubileumi programsorozatban kiállítások is helyet kapnak, az október 7-i díszelőadás apropóján – mely a debreceni kőszínház 1865 október 7-i megnyitóját napra pontosan a 150 évvel követi – két tárlat is látogathatóvá válik.

Szakács Hajnalka és Mercs János (Fotó: Máthé András)
Szakács Hajnalka és Mercs János (Fotó: Máthé András)

A magyar Faust jubileumi előadásához kapcsolódó programok már 2015. október 7-én, 17 óra 45 perckor kezdődnek, ekkor nyílik meg a Színház az egész világ – Kultúra és előadóművészet a világ bélyegein című bélyegkiállítás, mely reprezentatív válogatást mutat be a színház és a kultúra egyéb területeinek kapcsolatáról. Igazi kuriózum, hogy a 150 éves teátrum társulata is szerepel díszes bélyegeken, illetve a Magyar Posta alkalmi postabélyegzést szervez a jeles eseményhez.

Az alkalmi postahivatal október 7-én 16 órától működik majd a színházban, s tart egészen A magyar Faust előadás szünetének végéig, 21 óráig. Az érdeklődők megvásárolhatják a jubileumi társulat tagjait ábrázoló személyes bélyegeket, amelyeket az erre az alkalomra készített postabélyegzővel érvényesíthetnek is, sőt a Csokonai Színház alkalmi postahivatalában akár fel is adhatják. A bélyegek szokásos felhasználásához a posta debreceni képeslapokat árusít majd, a Csokonai Színház pedig jubileumi logóval ellátott levélpapírt és borítékot biztosít. Az alkalmi bélyegzőn a Csokonai Színház felirat, a jubileumi logó, illetve az (aznapi, október 7-i) első bélyegzés dátuma szerepel. A dokumentum a gyűjtők számára ettől válik majd igazán értékessé.

A kiállítást Nikodém Gabriella, a Bélyegmúzeum igazgatója nyitja meg, aki 18 óra 30 perctől tárlatvezetést is tart. A tablók készítése során a postabélyegek gazdag és színes tárházából, mintegy száz ország kiadásaiból válogattak a világ egyik leggazdagabb bélyeggyűjteményét őrző budapesti Bélyegmúzeum munkatársai. A tárlat központi részében a színjátszás, a drámairodalom nagyjai jelennek meg bélyegeken Csokonai Vitéz Mihálytól kezdve Katona Józsefen át Bertold Brechtig, külön tabló villantja fel Shakespeare gazdag életművét, s olyan nagynevű színészek portréit láthatják a bélyegtablókon, mint Greta Garbo, Marilyn Monroe, Charlie Chaplin, Latabár Kálmán, Kiss Manyi és Karády Katalin. A kiállítás a színjátszás nevezetes helyszínei, híres színházai és operaházai közül is bemutat néhányat.

A debreceni színművészekről készült bélyegek október 7-től kereskedelmi forgalomba kerülnek. A személyes bélyegek megvásárlására és az alkalmi bélyegzésre a Debrecen 20. számú Malompark postán később is lehetőség lesz.

 

Nagy Sándor Zoltán, grafikusművész
Nagy Sándor Zoltán, grafikusművész (Fotó: Máthé András)

A Csokonai Színház első emeletén, 2015. október 7-én 18 órakor Nagy Sándor Zoltán grafikusművész alkotásait felsorakoztató kiállítás nyílik. A Magyar Faust című tárlat Orbán János Dénes művéhez, a hírneves debreceni professzor, Hatvani István alakja köré épülő A magyar Faust díszelőadásához kapcsolódva érkezik a teátrumba, a megnyitón Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke mond beszédet.

Nagy Sándor Zoltán grafikusművészt egyetemista kora óta foglalkoztatja a Faust-legenda. Faust alakjában elsősorban annak rejtélyessége és összetettsége ragadta meg, számára kettős figura: a „titkok” vagy a varázslatos tudás birtoklására irányuló vágy mellett állandó elégedetlenség, hiányérzet is jellemzi. Ezt próbálja megfogni korábbi, Hatvani és Faust témájú grafikáiban. A jubileumi előadás alkalmával tekinthetők meg először a grafikusművész technikai újításával készített első, többszín nyomat alkotásai, melyek nem pusztán az előadás illusztrációi, bennük az alkotó saját Faustjáról is mesél. Nagy Sándor Zoltán képeiben a mindent elsöprő vágy, a szenvedély, a kísértés, az emberben levő kettősség és az ezekkel járó értékvesztés motívumaira reagál.

A kiállító művész kisiskolás kora óra rajzol, a szakma fortélyait önképzés révén sajátította el. Sokféle anyagot és technikát kipróbált, de a rézkarc technikájának varázslatossága és finomsága különösen megragadta: a rajznak, a maratásnak és a nyomtatásnak szinte egyformán fontos szerepe van, ezeket együtt, egyetlen folyamat részeiként kell létrehoznia a látható eredmény eléréséhez. A debreceni grafikus munkáinak alapszíne az égetett sziéna, de palettáján megtalálható a meleg sárga vagy aranyokker, a kárminvörös, az ultramarin és a króm-oxid-zöld is. Látható még egy titkos összetevő, melynek felfedezése a nézőkre vár.

Nagy Sándor Zoltán üzenete a kiállításra érkezőknek:

“Ne szaladjanak el a munkák mellett: álljanak meg, és „olvassák” el a képeket. Nézzék meg az apró részleteket is, aztán hagyják, hogy újra összeálljon az élmény. Legyen ez meditatív alkalom, engedjék, hogy hasson. És persze ne feledjék, hogy az ördöngös Hatvanihoz méltó, kevesek által gyakorolt technikával készült grafikákat látnak.”

A Színház az egész világ – Kultúra és előadóművészet a világ bélyegein című bélyegkiállítás november végéig látható a színház földszinti folyosóin; Nagy Sándor Zoltán műveit bemutató Magyar Faust tárlat pedig egy hónapon keresztül, az első emeleten, a Csokonai Színház előadásaira érvényes jeggyel tekinthető meg, előadások előtt egy órával.