„Nagy felelősség és kihívás gyerekközönségnek játszani”
Plóczi Bence a Lúdas Matyi próbáján
Pálóczi Bence a Lúdas Matyi próbáján

Itt, a Csokonaiban második főszereped ismét egy mesehős: korábban Nemtudomkát alakítottad egy mesejátékban, most pedig te vagy a híres Lúdas Matyi. Mondhatjuk, hogy jól ismered már a gyerekközönséget?

Megtoldanám a sort még egy szereppel: egyetemista koromban Jancsit játszottam a Jancsi és Julisban. Már akkor nagyon megszerettem gyerekek előtt játszani. Nagy felelősség és kihívás, mert a gyerekközönség nagyon őszinte, visszajelez előadás közben, nem lehet hibázni! Első alkalommal, mikor Jancsit játszottam, féltem is tőle, és rám is hatással volt az a színházi körökben szokásos prekoncepció, hogy egy gyerekelőadás azért nem olyan nagy vállalás. Ehhez képest akkora szeretetet kaptam a gyerekektől, olyan őszinte öröm jött felőlük, hogy nagyon felértékelődött bennem a nekik való játék. Ráadásul, jó érzés arra gondolni, hogy talán megszerettetem velük a színházat, és majd felnőttként, ha valamelyik első nagy színházi élményükre visszagondolnak, benne leszek a fejükben.

A Lúdas Matyiban balhésan pozitív hőst alakítasz, hiszen a történet – Fazekas Mihály meséje – egy bosszúállás-sztori. Hálás szerep ez?

Pont arra gondoltam próba közben, hogy ez a Lúdas Matyi, amit most csinálunk, szinte egy kis Hamlet, az egyik legizgalmasabb mesehős szerep, már nagyon vártam. Nagyon sok réteget fog érinteni az előadás, a felnőttek is fognak benne örömet találni.

A sokrétűsége főként Tasnádi István „szövegfrissítésének” köszönhető?

Én úgy látom, leginkább a rendezésnek. Mélyen belemegyünk a történet kínálta helyzetekbe, a szerelembe, boncolgatjuk, mi is a bosszú, a vágy, melyik szereplőnek mi a szándéka. Nem egyedül Lúdas Matyi igazát akarja megmutatni ez a darab, hanem Döbrögi motivációit is megértjük, mit miért csinál, miért érzéketlen. Az egész ráadásul dalokkal lesz „átitatva”.

Mi lesz a zene szerepe az előadásban?

Nagyon jelentős szerepet kap a zene és a koreográfia az előadásban. Egy hangszer is megjelenik fontos szerepben, hiszen a lúd, aki egyben mesélő is, harmonikázik.

Pálóczi Bence és Lehőcz Zsuzsa a Lúdas Matyi próbáján
Pálóczi Bence és Lehőcz Zsuzsa a Lúdas Matyi próbáján

Milyen látványvilágot ad majd a díszlet? Megpróbálja felvenni a versenyt a célkorosztályt érő, jól ismert vizuális ingerekkel?

Le foga kötni őket a látvány is! Lesz füst, fények, árnyjáték, operafóliára vetítés, trükkök, süllyedőből feljövünk, nézőtéren megjelenünk, szóval mozgalmas lesz!

Neked mi volt az első találkozásod a mesével? Kényelmesebb, úgymond, egy közismert mesehőst alakítani, mint egy új meséét?

Nagyon szerettem ezt a mesét gyerekként is, videokazettán néztem mindig a Dargay Attila-féle rajzfimváltozatát. Sajnos azonban Anyukám a kazetta végére rávett egy másik filmet, így sosem tudtam, mi a vége. Matyi menekülni kezd – és? Úgyhogy nagyon vicces volt, hogy az olvasópróbára is így érkeztem, hogy végre megtudom, mi a sztori vége! De, ha úgy állnék hozzá, hogy nekem most ugyanazt a Lúdas Matyit kell megjelenítenem, mint amit a rajzfilmben láttam, akkor eleve rossz lenne az irány. A történetben is lesz kis változtatás, és Lúdas Matyi is kicsit másmilyen Matyi lesz, mint ahogy eddig ismertük.