Lengyel Györgyöt köszöntöttük és emléktáblát avattunk

1865. október 7-én tartották Debrecen kőszínházának ünnepélyes megnyitóját. A százötven éve történt jeles eseményről színházunk ünnepi programsorozattal emlékezett meg az 2015/16-os évadban: Csokonai-történetek címmel rendszeres találkozásokra került sor olyan művészekkel, akiknek élete vagy pályája szorosan kapcsolódik a debreceni színházhoz, és emlékeiket szívesen megosztják az érdeklődő közönséggel.

54_vamos_tabla_avatas_16_05_24-237x300 javA sorozat utolsó, május 24-i alkalmát Lengyel György születésnapi köszöntésének szenteltük. Az esten színházunk egykori igazgatójának és főrendezőjének Komolay Szabolcs kulturális alpolgármester megköszönte azt a 16 évet, melynek során “itt hagyta a keze nyomát Debrecen kulturális életében”.

Lengyel György debreceni pályájának első szakasza 1960-ban kezdődött, amikor még főiskolásként játékmesternek és társrendezőnek hívta maga mellé Szendrő József két előadáshoz. Az 1961-62-es szezonra már szerződött tag, az 1963-64-es évadtól pedig a színház főrendezője volt az 1965-66-os évad végéig. A Csokonai Színházban rendezte főiskolai vizsgamunkáját is: Az ész bajjal jár című orosz komédiát. 1979 és 1981 között a debreceni társulat művészeti vezetője, 1992. november 19-től egészen 2001-ig a debreceni teátrum igazgató-főrendezője volt.

A Csokonai-történetek záró eseményén Ráckevei Anna igazgató és Csikos Sándor színművész közreműködésével fényképek, mozgóképbejátszások és baráti visszaemlékezések segítségével idéztük fel a Jászai-díjas, érdemes és kiváló művész emlékezetes debreceni rendezéseit.

Lengyel Györgynek régóta dédelgetett terve volt, hogy a Csokonai Színház előcsarnokának falán emléktáblát kapjon egykori barátja és közeli munkatársa, Vámos László. A 150. jubileumi évad és a 80. születésnap találkozása erre most kiváló alkalmat teremtett: a néhai Kossuth-díjas rendező emléktábláját Győrfi Ádám debreceni szobrászművész készítette el az alkalomra, az anyagi támogatást az MMA nyújtotta.  „Vámos László tudta: ezt a mesterséget, e gyönyörű pályát csak akkor csinálhatod meg, ha az életedet teszed bele, ha az életedet feláldozod érte” – emlékezett Lengyel György, aki Velez Olívia, Vámos László özvegye jelenlétében avatta fel az emléktáblát.

Vámos Lászlót Téri Árpád szerződtette Debrecenbe, akinek igazgatói éveit a Csokonai Színház egyik fénykoraként tartják számon. Az emléktábla-avatás és a születésnapi beszélgetés után Lengyel György és Téri Sándor színművész, az egykori színigazgató fia, az egybegyűltek társaságában koszorút és mécsest helyezett el színházunk előtti parkban, Téri Árpád szobránál.

Slideshow Téri Árpádról

A Vámos László Emléktábla megtervezése és megvalósítása szakmai program megvalósítását 2016. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mma

Fotógaléria

Fotó: Máthé András