(Forrás: http://www.dehir.hu/) 2016. 01. 28.
Debrecen – Házhoz, pontosabban az osztályterembe. Egy rendhagyó színházi program kapcsán, mely során a diákok közelebb kerülhetnek Shakespeare világához.
„Mi a név? Mit rózsának hivunk, / Bárhogy nevezzük, éppoly illatos. / Ha Rómeót nem hívják Rómeónak, / Szakasztott oly tökéletes marad / Akármi néven…” Így dühöng tehetetlenségében Júlia az erkélyen – olvashatjuk a teátrum honlapján. A tizenhárom éves lány most tapasztalja meg a generációkon keresztül hagyományozott gyűlölet képtelenségét. Hiszen neve miatt gyűlölnie kellene azt a fiút, akibe pár órája beleszeretett. A fiatalok képtelenek elfogadni a családjaik által támasztott normát. Nem akarják gyűlölni, akit gyűlölniük kellene, és nem akarják összekötni az életüket azzal, akit nem szeretnek.
Rómeó és Júlia tényleg nem dönthet másként? Nincs más út számukra, valóban nem dönthetnek szabadon ebben a világban, melyet alapvetően meghatároznak az érdekkapcsolatok? Erről beszélgethetnek, vitatkozhatnak a debreceni diákok a Csokonai Színház ifjúsági programja, a Verona, 1301 kapcsán, melynek lényege, hogy házhoz, azaz az osztálytermekbe mennek a színészek, és az előadás néző- és játékterét iskolapadokból, székekből alakítják ki. A színházi előadást interaktív játékokkal szakítják meg, hogy az osztályközösséggel közösen mélyedjenek el azokban kérdésekben, amelyeket a történet szereplői is körüljárnak. A programot – melyben egy alkalommal egy osztály tud részt venni – 14-19 éves fiatalok számára ajánlja a Csokonai Színház.
Pénteken délelőtt a Kazinczy Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákja kerülhetnek közelebb a veronai szerelmesek világához. Kiss Gergely Máté, Edelényi Vivien és Vranyecz Artúr látogat el hozzájuk.