Új előadással készült el az eReDő középkori templomépítészetünkről

Az általános nyári és eReDős szünetet is megszakítva különleges szellemi “csemegével” szolgálnak ismét az eReDő alkotói. Az eReDő sorozat szempontjából a nyári időszak legfontosabb hozadéka az az előadás, melyet Szántai Lajos tartott a tornaszentandrási ikerszentélyes templomban. A Motolla Egyesület – Debrecen, a Harmóniaház – Debrecen, a Barakonyi Patakvölgy Egyesület, a Tornaszentandrási Önkormányzat, a Médiacentrum Debrecen és a
Gyöngy Ház Alkotóműhely példaértékű együttműködés keretében szervezte meg a Gyöngy Enikő vezette rekeszzománc ékszerkészítő táborhoz kapcsolódó rendhagyó előadást ebben az ékszerméretű, unikális, szakrális térben.

Köszönet érte együttműködő partnereinknek!
A Médiacentrum Debrecen munkatársainak jóvoltából rögzített előadás megtekinthető az eReDő YouTube csatornáján az alábbi linken:
https://youtu.be/Vwiu0GCYX7c

Ez az előadás is az eReDő önálló YouTube csatornájára került, ahol a további és a korábbi
előadások elérhetők, ill. elérhetővé válnak.

Az előadásról:

Középkori templomépítészetünk Szent István előtt és után – Szántai Lajos művelődéskutató előadása

Középkori templomaink datálása körül számos a kérdőjel. A hazai szakkutatás – saját szempontjából érthető módon – semmiképpen nem merészkedik Szent István korát megelőző időszakra, még az olyan archaikus építészeti emlékeink esetében sem, mint amilyenek a Kárpát-medencei kerektemplomok. Többen felvetették már ugyanakkor, hogy időben jóval későbbre helyezik Árpád-kori templomainkat, mint az építészettörténetileg indokolt lenne. Az építészetileg egyedülálló tornaszentandrási ikerszentélyes templom építését a XII. századra teszik, holott a nem túl nagy számú közvetlen európai rokon emlék 7-10. századi. Legközvetlenebb építészeti párhuzamát, a bajorországi Solnhofen templomát a Kr. u. 7. század közepére datálja az ásató régész.
Ezeket a templomokat azonban szinte kivétel nélkül átépítették a X. századot követően. Amint azt történelmünkkel kapcsolatban már megszokhattuk, jelen esetben is a hivatalos ideológia szintjére emelt, megcsontosodott, de sosem bizonyított hipotézissel állunk szemben, miszerint István hívta be a térítőket, tehát keresztény magyar emlék nem is születhetett a X. század előtt.
Szántai Lajos előadásában középkori templomépítészetünkön keresztül közelíti meg korai kereszténységünk alapkérdéseit.