Debrecen – Feltámad Debrecen ördögi professzora a Csokonai Színházban. A reneszánsz jegyében telik a jubileumi évad.
A Csokonai Színház a 2015/16-os évadban ünnepli fennállásának 150 éves évfordulóját. Több ideiglenes játszóhely, viszontagságos körülmények után 1865. október 7-én nyitotta meg kapuit a Szkalnitzky Antal építész tervei alapján készült Kossuth utcai épület. Az előttünk álló évadról Ráckevei Anna, a Csokonai Színház igazgatója és Gemza Péter művészeti vezető beszélt a Debrecen Televízió Köz-ügy című műsorában.
A színház következő évada a reneszánsz jegyében telik, emellett októberben megünneplik a teátrum megnyitásának 150. évfordulóját is, melyre ősbemutatóval, Orbán János Dénes A magyar Faust című darabjával készülnek. A darab középpontjában a XVIII. században élt Hatvani István debreceni professzor áll, akit neveztek magyar Faustnak és ördögi professzornak is. A kísérleti oktatás egyik legjelentősebb hazai úttörője harminchét évig volt a Debreceni Református Kollégium tanára. Bemutatott kísérletei az újdonság erejével hatottak – sokan bűvészt is láttak benne – és legendás hírnevet szereztek neki. Személye körül már röviddel halála után bűbájos tudományáról és az ördöggel kötött szerződéséről szóló anekdoták és ironikus történetek keringtek.
Az évad másik jubiláló eseménye lesz a Deszka Fesztivál, melyet 10. alkalommal rendeznek meg jövő tavasszal. Az előadások mellett kiállítások is emlékezetessé teszik a jubileumi évadot. Emellett havonta megrendezik a Csokonai-beszélgetések című programot, melynek keretében olyan vendégeket hívnak, akik Debrecenben kezdték pályájukat és szívesen osztják meg élményeiket, visszaemlékezéseiket a közönséggel.
Ráckevei Anna beszélt arról, hogy az egyik legfontosabb kérdés, hogyan tudják megszólítani a fiatalságot. Mint mondta, igyekeznek olyan darabokat is bemutatni, mellyel őket is be tudják csábítani a színházba, példaképp említette a Cirkusz az Éjszakában című vendégelőadást, ami rendkívül látványos lesz. Tavaly elindították az ifjúsági színházat is, az előadások után a látottakról, a darabokról foglalkozásokat tartanak
Az igazgató úgy véli, a közönség szereti a Csokonai Színházat, a közönség szavazatai kellettek például ahhoz, hogy a társulat tagja, Mészáros Tibor kapja a Kaszás Attila-díjat. Ráckevei Anna hozzátette, hogy fontosak az elismerések, a Csokonai társulata nem „celebtársulat”, de mégis odafigyelnek a színészekre.
Gemza Péter hangsúlyozta, hogy az országos fesztiválokon is ott vannak, s rendre díjakat is hoznak Debrecenbe.
A művészeti vezető hozzátette, a nemzeti színház státusz a debreceni teátrum számára nem hozott gyökeres változást, hiszen korábban is gyakran állítottak színpadra kortárs és klasszikus magyar szerzőktől darabokat. Ennek az elvárásnak most is szeretnének megfelelni. Ráckevei Anna arról is beszélt, hogy a határ közelsége miatt a határon túli magyar színházakkal is igyekszenek aktív kapcsolatot ápolni.
A színigazgató a debreceni közönséget úgy jellemezte, hogy határozott ízlése van, s nehéz a komfortzónájából kibillenteni, ugyanakkor a nézők kíváncsiságára lehet építeni. Gemza Péter úgy fogalmazott, mindenre van igény, s a társulatban fokozottan megvan az akarat a minőségre.
A Csokonai Színház évadtervét itt érhetik el.
A cikk folytatása és a kapcsolódó videó kattintás után hozzáférhető.