Komolyzenei nevelési program

A Csokonai Színház Énekkara 2016. május 10. és 12. között komolyzenei nevelési programba vont be több iskolás csoportot.

Szabó Sipos Máté és a gyerekek (Fotók: Máthé András)
Szabó Sipos Máté és a gyerekek (Fotók: Máthé András)

Színházunk évek óta hangsúlyt fektet a gyermekek és a fiatalok színházi nevelésére, az iskolás csoportok színházi élményeinek feldúsítására. A sokféle esemény között (gyermek- és ifjúsági előadások repertoárba illesztése, hozzájuk tartozó előkészítő foglalkozások és beszélgetések, osztálytermi előadás létrehozása és utaztatása) fontos és izgalmas a komolyzenei nevelési program, melyet a Csokonai Színház Énekkara végez.

A 2014/15-ös évadban kezdődött sorozat – melynek célja egy értő operalátogató réteg nevelése, az opera műfajának megismertetése és megszerettetése a fiatal generációval – az idei, jubileumi évadban is folytatódik. Előzetes egyeztetést követően három napon keresztül iskolai csoportok járhatták be a Csokonai Színház épületét, különböző funkcióval rendelkező tereit a kulisszák mögött és előtt.

Az élményalapú körbevezetést Szabó Sipos Máté zenei vezető „vezényelte” és Gyülvészi Péter karvezető és korrepetitor kísérte. A Csokonai Színház bejárata előtt előbb az épületről, majd az operaelőadások létrejöttéről (annak sokszereplős voltáról, a szólistákról, énekkarról, zenekarról, táncosokról, díszletekről) esett szó, majd a szabótárban a gyerekek megcsodálhatták a jelmezek sokaságát, hallhattak a sokféle öltözet elkészítésével járó számtalan örömről és nehézségről.

Az épület bebarangolása során meglepetés-produkciók vártak az iskolásokra: a Karterembe „betévedve” Giuseppe Verdi Az álarcosbál című operájának egyik jelenetébe kaptak bepillantást, értesültek az úgynevezett nadrágszerepek sajátosságairól, a súgó feladatiról, s az apród, Oscar dalát is meghallgatták. Mint ahogy a szabótárban fejfedőket, kellékeket próbálhattak ki, úgy a fodrásztárban egy rövid ismertetőt követően parókákban, bajuszokban, szakállakban nézegethették magukat a tükörben. Sőt, utóbbi helyszínen feltűnt egy borbély is, s miközben Rossini híres operájából, A sevillai borbélyból énekelte Figaro belépőjét, néhány kiszemeltet meg is borotvált.

A színház büféjében Donizetti operájából, a Szerelmi bájitalból hallhattak részletet a gyerekek – miközben megitták a maguk bájitalát – s a Stúdiószínházban interaktív, hangokra épülő játékba fogtak Szabó Sipos Máté vezetésével. A Nagyszínpad méreteinek, fényeinek vizsgálata és megtapasztalása után Verdi remekművéből, a La Traviatából láthattak és hallhattak egy táncos részletet az iskolások.

A Csokonai Színház Énekkara arra törekedett, hogy a gyerekek minél komplexebb, ugyanakkor szórakoztató színházbejáráson vegyenek részt, mely során saját élményeket szereznek, közelebb kerülnek a komolyzene és az opera világához, és remélhetőleg színház- és operalátogatóként visszatérnek majd a debreceni teátrumba.

A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.

nka

Photo Gallery

Fotó: András Máthé