„A kibeszéletlen, feldolgozatlan, morális felelősségvállalás nélkül tovább görgetett ügyek súlya ránk nehezedik” – nyilatkozta Borbély Szilárd 2006-ban, az olaszliszkai lincselés évében, majd 2011-ben megírta Az olaszliszkait. A görög tragédiák formáját idéző darab egyik történetszála a lincselést, a másik a kelet-európai vidéki zsidóság eltűnésének mozzanatait dolgozza fel – hogy aztán tágabban is foglalkozzon a mai magyar társadalom állapotával: a különböző csoportok és kultúrák közötti konfliktus kibékíthetetlensége, a társadalom sokfelé szakítottsága, a múlttal való szembenézés képtelensége, a mélyszegénységben élők kilátástalansága mind a darabbeli társadalmi látlelet része. Vajon az egyes ember halálából képesek-e tanulságot levonni az életben maradók? Lesz-e bármiféle tanulságuk azoknak az eseteknek, amelyek mára a közös emlékezet részévé váltak?
A lincselés története több ponton, elsősorban a gyilkosság brutalitását illetően összecseng Borbély Szilárd személyes tragédiájával: szülei 2000 karácsonyán rablótámadás áldozatai lettek, édesanyját megölték, édesapját súlyosan bántalmazták. Borbély Szilárd 2014-ben meghalt, öngyilkossága mélyen megrázta a magyar irodalmi és közéletet.
Az előadás szövegkönyve Borbély Szilárd drámáinak, verseinek, prózai műveinek és nyilatkozatainak, illetve a bírósági tárgyalások jegyzőkönyveinek felhasználásával készült.