Információk a Csokonai Fórum megközelíthetőségéről autósoknak,...
CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY VENDÉGÜL LÁTJA A MÚZSÁKAT
A belépőjegyek a Csokonai Színház jegypénztárában vásárolhatóak meg.
a Csokonai Nemzeti Színház zenés irodalmi estje a Déri Múzeumban
nyolcadik találkozás: 2014. április 10. 19 óra
A Csokonai Színház idei évadjának programját a görög színházi gondolat korokon átívelő hagyománya inspirálta. A figyelmes és kíváncsi néző fölfedezheti benne egy antik görög drámaíró klasszikus alapművét, egy modernkori lengyel művész görög istenek által mozgatott történelem-látomását, egy kortárs női szerző erőteljes nézőpont-áthelyezését, sőt még a Shirley Valentine ironikus távoli utalását is érzékelheti. Mindezt kiegészítendő áprilisi irodalmi estünk a játékosság és a humor szemüvegével tekint az antik világra, hogy megújítsa, kiegészítse és tovább terjessze róla szóló ismereteinket.
Létezésünk alapja a mítoszok újramesélése. De nem az ősi mítoszkincs üres és halott vázának felmutatása a célunk, hanem az emlékezetünk mélyén élő történetek újként ható elmondása.
A görög kultúra hiába az európai civilizáció bölcsője, ha kimondjuk azt a szót, hogy antikvitás, a legtöbb embernek valami poros, elavult dolog jut eszébe, amit pusztán régisége miatt tisztelünk és becsülünk. Ahogy Krasznahorkai László írja Fenn az Akropoliszon című novellájában: „bejelentette, legalább az Akropoliszt meg akarja nézni; á, szóval legalább, és az Akropoliszt, sunyorgott rá Adonisz, szóval, az Akropolisz, nézett rá savanykásan Jorgosz is, hát, végül is te tudod, végül is először vagy itt, miért ne, bár szerintem egy nagy hülyeség”.
Mindenre, ami antik, többnyire úgy tekintünk, mint egy rozsdás olajlámpára. Estünk arra vállalkozik, hogy megmutassa: lehet rozsdás az a lámpa, de a dzsinn még mindig benne lakik.