Információk a Csokonai Fórum megközelíthetőségéről autósoknak,...
“Nem először veszem elő Feydeau e remek bohózatát – Kijevben tizenhat évig volt műsoron, négy szereposztást ért meg a rendezésem. Nagy karneváli ünnep ez a darab, de most van még egy konkrét apropója annak, hogy ismét nekifutok a színrevitelének: úgy érzem, áttételesen, komikus fénytörésben beszélhetünk általa a helyünkről Európában, a világban. Természetesen bohózat marad, de lesz egy különös alapfelállás, ami miatt aktuális felhangot kap – sok különböző nemzetiség futkározása a nagy európai bordélyházban, ahol mi is elfoglaljuk a saját, szerény, mégis sorsfordító szerepünket.
Mondják, hogy Feydeau-ból nőtt ki Ionesco abszurdja. Valóban a darabban a figurák, a helyzetek olykor az őrület határán mozognak, és azok az erők, amelyek az embereket mozgatják, metafizikaivá tudnak nőni. Persze a célom az, hogy a nézők rengeteget kacagjanak, ahogy az ősbemutatón tették, ahol két embert kellett kórházba szállítani, mert előadás közben kiakadt az állkapcsuk. Ezt persze nem szeretném, de azt igen, hogy közösen oldódjunk fel a ráismerés gyógyító komikumában. Remek szereposztással ünnepi felütése lehet az évadnak ez az előadás.”
Attila Vidnyánszky
Georges Feydeau (1862-1921) francia vígjátékíró mindent tud, ami a nevettetéshez kell, eltévedt nadrágtartótól kezdve rossz kezekbe került levélen át a hasonmás okozta félreértésekig, s mindezt pörgő ritmusú szituációkba ágyazva élvezetes dialógusokkal. 1907-ben volt a magyar színpadokon leggyakrabban játszott művének, a Bolha a fülbe című darabjának párizsi ősbemutatója.
Az előadás cselekménye
Raymonde Chandebise (Szűcs Nelli) házasságtöréssel gyanúsítja férjét Victor-Emmanuelt (Trill Zsolt), aki egy biztosító társaság igazgatója. Csapdát állít neki, névtelen levélben randevúra hívja egy kétes hírű, brüsszeli szállodába, a “Tüzes kandúr”-ba, ahova – mint később kiderül – bejáratos a német családi orvos Filtz (Tóth László) és az olasz unokaöcs, Camillo (Mercs János) is. A levelet barátnőjével, Lucienne-nel (Ráckevei Anna) íratja meg, akinek kézírására ráismer férje, a spanyol Carlos Homenides de Histangua(Olt Tamás), és őrült féltékenységi rohamában revolverrel üldözi a vetélytársat. Victor- Emmanuel nem tud arról, hogy a “Tüzes kandúr” szobainasa, Poche (Trill Zsolt) az ő hasonmása, és minthogy rendezett polgári életet él, a levélre skót barátját McConnery-t (Mészáros Tibor) küldi oda, aki mellesleg halálosan szerelmes Raymonde-ba. E zűrös kis szállodában – ahová csak házaspárok járnak, “de nem együtt” – találkozgat a beszédhibás Camillo és Hildeke (Szalma Noémi), a holland szobalány, aki nem törődik bele sorsába, hogy mindörökre csak a cseh házi inas, Bohumil (Varga József) boldogtalan felesége legyen. A szálloda tulajdonosa, a belga Ferraillon (Garay-Nagy Tamás) és felesége Olympe (Oláh Zsuzsa) kiagyaltak egy alibit a rajtakapott szerelmespárok megmentésére részeges görög rokonuk, Iszakosz (Kóti Árpád) közreműködésével. Azonban hiba csúszik a gépezetbe, és elszabadul a pokol.