A film Juhász Ferenc verséből kiindulva, a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház előadását felhasználva készült alkotás.
A kétszeres Kossuth-díjas költő, a Nemzet Művésze a film alapjául szolgáló verset az ‘50-es években írta: “A vers egyrészt kijelentés, másrészt kívánságok halmaza, harmadrészt bezártság és elvágyódás, negyedrészt pedig szeretetből épülő katedrális, amelynek nem lehet látni a tornyát, tetejét.”
Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója 16 éves korában ismerte meg a művet. A költeményhez még az egyetemen írt forgatókönyvet, de akkor nem tudta leforgatni. Később nagysikerű színházi előadást készített belőle, melynek első változatát 2003-ban mutatták be a Gyulai Várszínházban:
“Görög tragédia és népballada, mozgásszínház és költői szertartásjáték: mindez együtt “A szarvassá változott fiú”, Juhász Ferenc bartóki ihletésű, szürrealista versének színpadi megjelenítése, Vidnyánszky Attila rendezésében.” Az előadás Törőcsik Mari és Trill Zsolt főszereplésével, a beregszászi társulat fajsúlyos játékával – mely, nemcsak a rendező pályájának egyik mérföldköve, a magyar színháztörténet elmúlt éveinek egyik maradandó darabja lett.
“Ez a lassan harminc éve bennem élő téma kinőtte magát”, – elkészült egy külön filmforgatókönyv, ami elkanyarodott az előadástól” – mutatott rá a rendező, aki nehezen tudott volna hozzá ennél közelebb álló témát találni. Itt is szerepel a színház, de ezúttal már elszakadt a klasszikus színházi eszközöktől, filmes esztétikával működik a történet. A Trill Zsolt által alakított fiú elszakad a vidéki háztól, ahol idős édesanyja, Törőcsik Mari folyton hazavárja. “Kettőjük nagy duettje a film”, ami 2011 őszén Debrecenben és az ahhoz közeli tanyavilágban forgott 22 napon keresztül, a a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház és a Csokonai Színház művészeinek közreműködésével. Törőcsik Mari Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet színésze, a nemzet művésze a filmről így fogalmazott: Vidnyánszky Attila “költészetet csinált a költészetből filmen, ami a legritkább dolog”.