Elhunyt Tréfás György operaénekes
trefas_gyorgy
Tréfás György

Tréfás György 1931-ben Budapesten született. Zenei képességeit korán felfedezték. Hétéves korában már egyházi kórusban énekelt. Húszévesen a Honvéd Művészegyütteshez szerződött, majd nem sokkal később a debreceni Csokonai Színházhoz, ahol rövid időn belül az operatársulat basszus szólistája lett. Több mint ötven évet töltött a debreceni teátrumban. Parádés szerepei közé tartoztak az operairodalom legnagyobb basszus szólamai: Sarastro, Basilio, Osmin, Leporello, Koncsak, Gremin, Fülöp király, Zakariás, Attila, Mefiszto, Kékszakállú, avagy a Mama, Donizetti híres basszushangra írt női szerepe, amelyet Magyarországon ő mutatott be először.

Tréfás György számos európai és tengeren túli országban is fellépett, az antwerpeni Királyi Opera az ő címszereplésével mutatta be Bartók A kékszakállú herceg vára című operáját. Oratóriuménekesként is elismert, alakításait drámai erő és mély emberismeret jellemezte, teljes átélésre törekedett. A Liszt-díjas, érdemes és kiváló művész megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, örökös tagja a Csokonai Színháznak és díszpolgára Debrecennek. 2009-től a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Kritikusai szerint „Tréfás György mestere volt az érthető szövegmondásnak. Minden fekvésben tisztán ejtette a hangzókat és a kifejezés érdekében, értelmezve deklamálta szerepeit. Kivételes adottságai, színészi ereje, sötét színű gyönyörű hangszíne, széles hangterjedelme, ugyanakkor átütő hangereje kivívta az énekes társadalom és az egész ország elismerését. Tréfás György szakmai és életpályája kiemelkedő példája a művész követendő zenei és társadalmi szerepvállalásának. Művészi szerepvállalása mellett meghatározó egyénisége volt Debrecen zenei és művészi életének. A Csokonai Színházban énekelt szerepei, külföldi vendégszereplései mellett rendszeresen részt vett a színház tájelőadásain, így a vidéken élő emberek is megismerhették és megszerették személyét és rajta keresztül az operai műfajt. Hosszú éveken keresztül tagja volt a Csokonai Színház Igazgató Tanácsának.”

Tréfás Györgyöt Debrecen Megyei Jogú Város önkormányzata és a Csokonai Színház saját halottjának tekinti.

 

Lengyel György, színházunk egykori vezetője az alábbi levelet juttatta el társulatunkhoz:

Tisztelt Társulat!

Megrendült mély részvétemet fejezem ki majd hét évtizedes, végtelenül szeretett, nagyrabecsült kollegám és barátom elvesztésekor.
Most már a mennyei nagy társulatban énekli majd
“ITT MEGTISZTUL A LÉLEK…”
De mindannyian örökké fogjuk hallani Őt énekelni, örökké bennünk él a hangja, a szíve, a művészete.
Isten adjon örök békét és szépséges zenét Gyurinak, akire mindig emlékezni fogok mint művészre és mint jó barátra, ameddig élek.

Lengyel György

Fotógaléria

Fotó: Máthé András