Csikos Sándor és Miske László elismerésben részesült

Forrás: dehir.hu

Debrecen I. Lipót császártól és királytól 1693 április 11-én kapott szabad királyi városi rangot. Ebből az alkalomból minden év március 11-én kitüntető címeket adományoz a városi közgyűlés. 2016-ban nagy örömünkre két kitüntetett is a Csokonai Színház tagjai közül került ki.

csikossandor4
Csikos Sándor

Díszpolgári címet kapott Csikos Sándor Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész. Csikos Sándor 1994-től a Csokonai Színház meghatározó egyénisége, az egyik legszebben beszélő magyar színész, akit maradandó alakításai a magyar színművészet élére emelnek. Markáns rajzolatú pályáján Eger és Miskolc jelenti a kezdetet. Győr afféle közjáték, Nyíregyháza – ahol színházigazgató is volt – a kihívásokban gazdag sorsfordító. Ám Debrecen az „örök város” számára, ahol él, játszik, rendez és tanít. Tudását és tapasztalatát hosszú évek óta osztja meg az Ady Endre Gimnázium dráma tagozatos fiataljaival. Pedagógiai munkássága révén több olyan kitűnő tehetséggel gazdagította a magyar színjátszást, akik – kollégáiként – ma már maguk is fontos szerepeket játszanak az ország színházaiban. 2015 szeptemberében vette át aranydiplomáját a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, egy legendás évfolyam ismert színművészeinek társaságában. Debreceni pályafutása során jelentős szerepek sorát játszotta el magas művészi színvonalon. Így megformálta a magyar történelem legkiemelkedőbb személyiségeit István királytól a kálvinista debreceni hősökön át Szabó Magda számos közismert figurájáig. Az ember tragédiájában több évadon át kimagaslóan alakította Lucifert Debrecenben és a Nemzeti Színházban is. Versmondóként egyike hazánk legjelesebbjeinek; a magyar költészet és próza kivételes ismerője, tolmácsolója. Pályája során olyan tekintélyes elismerésekben részesült, mint a Jászai Mari-díj, a Kazinczy-díj, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje, Debrecen Város Csokonai-díja és 2010-ben Pro Urbe Díja, valamint a Debrecen Kultúrájáért-díj.

miskelaszlo1
Miske László

Miske László Jászai Mari-díjas színművész Pro Urbe Díjat vehetett át a Kölcsey Központban tartott ünnepi ülésen. Miske László a református teológiai tanulmányok után két évig lelkészként szolgált, majd 1966-ban a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben diplomázott. 1966 és 1987 között Nagyváradon játszott, 1990-ig a kolozsvári Állami Magyar Színház, 1990-től 1992-ig a Miskolci Nemzeti Színház, 1992 óta pedig a Csokonai Színház tagja. 2002-ben a legjobb mellékszereplőnek választották a POSZT-on A Gézagyerekben nyújtott alakításáért, 2003-ban Jászai Mari-díjat kapott. 2013. szeptember 18-án a Nagyváradi Szigligeti Színház Örökös Tagjává avatta. 2015-ben a fennállásának 150. évfordulóját ünneplő Csokonai Színház a színművész 80. születésnapja alkalmából díszelőadást rendezett. Valamennyi szerepében közkatonaként indult, de a szereppel vívott titáni küzdelem után mindig a színpad „nagytiszteletű ura” lett. A református lelkészi pályáról a világot jelentő deszkákra történt átállása egyben fórumváltás is volt: a hit szószékéről az erkölcsnemesítés és az anyanyelvápolás szószékére váltott. Természetes adottságait, a termetéből sugárzó erőt, lényének szuggesztivitását, a szerepek intellektuális rétegeinek feltárását lehetővé tevő empátiáját használva előbb Erdélyben, majd Magyarországon is társa tudott lenni mindazoknak, akik a színjátszást nem rutinszerű mesterségnek, hanem egy méltóságteljes emberi létforma kutató műhelyének tekintették.

matheandras3
Máthé András

Az idén 85 éves Debreceni Fotóklub elnyerte a Kölcsey-ösztöndíjat, hogy 1000 darabból álló fotógyűjteményt hozhasson létre a városról – a projekt vezetője színházunk fotósa, Máthé András.

Mindnyájuknak szívből gratulálunk!