Információk a Csokonai Fórum megközelíthetőségéről autósoknak,...
színházi közvetítés felvételről, a londoni Shakespeare’s Globe színházból,
eredeti angol nyelven magyar felirattal
Csokonai Nemzeti Színház nagyszínpad 2014. november 23., vasárnap 17 óra
A Macbeth igazi „ősvilági” tragédia, amely a középkori Skóciában játszódik. A mű 1603 és 1606 körül keletkezhetett. Terjedelmét tekintve ez a legrövidebb Shakespeare-darab, ugyanakkor tartalmilag a legsűrűbb, már-már ballada – egy pszichózis balladája, melyben nemcsak a bűnt, hanem a bűnhődést is látjuk. Színházi hiedelmek szerint a tragikus sorsú főhős nevének kiejtése balszerencsét hoz, ezért gyakran csak mint a „skót darab”-ot emlegetik.
A skót király, Duncan seregei harcban állnak a lázadókkal és az őket támogató norvégokkal, de hála Macbeth hősiességének, győzedelmeskednek. A király elhatározza, hogy megjutalmazza hű hadvezérét, de ő, mielőtt erről értesülne, három boszorkánnyal találkozik, akik azt jósolják neki, hogy a királytól jutalmat kap, sőt hogy egyszer majd ő lesz Skócia királya. Banquo, egy másik hadvezér is jelen van, neki a boszorkányok azt jósolják, hogy ő maga nem, de utódai királyok lesznek. Amikor a király elé járulnak, a boszorkányok jóslatának első fele máris teljesül, a király ugyanis Cawdor thánjává teszi Macbethet.
A király megszáll Macbeth birtokán, aki a megölésére készül, hogy siettetve a boszorkák jóslatát, minél előbb elfoglalhassa a trónt. A feleségét is beavatja terveibe. S bár ő maga az utolsó pillanatban meghátrálna a szörnyű terv elől, felesége meggyőzi, hogy már nincs visszaút. Macbeth éjfél után a király szobájába lopózik és megöli, a gyanút pedig testőreire tereli. Duncan fiai, apjuk haláláról értesülve, félelmükben elmenekülnek, ezzel magukat is gyanúba keverve.
Macbeth elől elhárul minden akadály: királlyá koronázzák. Hatalmát féltve egyre több vér tapad a kezéhez. Először régi harcostársát, Banquót öleti meg, ám annak szintén halálra szánt fia elmenekül. Aztán elhatározza, hogy végez Macduffal, a másik hadvezérrel is, aki nem hódolt nála a koronázáskor. Bizonytalanságában és félelmében újból meglátogatja a boszorkányokat, akik homályos szavaikkal hamis illúzióba ringatják. Három jóslat hangzik el: Macbeth óvakodjon Macdufftól; őt csak olyan ember ölheti meg, akit nem anya szült; és hogy uralma addig tart, amíg a birnami erdő a várához nem megy. Macbeth úgy értelmezi a szavakat, hogy hatalma szilárd.
Macduff Angliába menekül. Macbeth kiirtatja egész hátrahagyott családját (beleértve a kisfiát is) és teljes háza népét. Macduff Angliában rábeszéli Malcolmot, Duncan király elmenekült fiát, hogy térjen haza, taszítsa le Macbethet, és foglalja el az őt megillető trónt. Ekkor hozzák Macduffnak a hírt, hogy feleségét és gyerekeit legyilkolták. Mindenki készen áll a háborúra Macbeth ellen. Macbeth felesége mardosó lelkiismerete miatt már aludni is alig tud, álmában kibeszéli az elkövetett gyilkosságokat. Macbethnek jelentik, hogy egy nagy sereg közeledik ellene, s hogy alattvalói sorra hagyják el, de ő a jóslatokban bízva a várában marad, és nyugodtan készül a csatára.
A Macbeth ellen induló csapatok a Birnam melletti erdőbe érnek. Malcolm parancsba adja katonáinak, hogy vágjanak egy-egy faágat, és azzal álcázzák magukat. Lady Macbethet öngyilkosságba hajszolja a bűntudata. A vár előtt kibontakozó ütközetben megpecsételődik Macbeth sorsa is. Macduffal egymásra találnak, és párbajt vívnak a csata sodrában. Macduff − mielőtt végez Macbeth-tel − elárulja, hogy őt idő előtt vágták ki anyja hasából, tehát nem anya szülte. Így teljesedik be a boszorkányok mindhárom jóslata. Malcolmot a csata után Skócia királyává koronázzák.
Az előadást, korhű jelmezekben, alig egy éve mutatták be a londoni Globe Színházban, majd hamarosan elkészítették belőle a megszokottan jó minőségű HD felvételt, s mi most ezt élvezhetjük Debrecenben.